Inovatívne osivá sú prevenciou proti hladu
Očakáva sa, že do roku 2050 pribudnú na našej planéte ďalšie dve miliardy ľudí. Pridajú sa tak k aktuálnym siedmim miliardám, ktoré už teraz požadujú zdravšie, kvalitnejšie a chutnejšie ovocie,...
Viac...
Odišiel Milan Maloch
Sú ľudia, ktorí sa dostanú do našej pamäte, pretože nielen žili spolu s nami, ale sa nám aj prihovárali a či sme chceli alebo nechceli, ovplyvňovali náš život. Novinár Milan Maloch (83), ktorý...
Viac...
Potravinárstvo na chvoste záujmu
Štátny rozpočet na rok 2018 nevytvára adekvátne finančné predpoklady pre stabilizáciu domáceho potravinárskeho priemyslu. Potravinárska komora Slovenska (PKS) vyjadrila sklamanie nad návrhom...
Viac...
Slovenské potraviny v ofsajde
Slovensko už dávnejšie nie je potravinovo sebestačné. Podiel domácich potravín na pultoch sa aj v tomto roku opäť znížil, a dosahuje už len 37,2 percenta. Vyplýva to z najnovších výsledkov...
Viac...
Roľníci môžu predkladať žiadosti o priame platby
Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) spúšťa predkladanie jednotných žiadostí o priame podpory na rok 2017. Žiadatelia ich môžu predkladať od 10. apríla do 15. mája tohto roku.
"Počet jednotných...
Viac...
Inovatívne osivá sú prevenciou proti hladu
Očakáva sa, že do roku 2050 pribudnú na našej planéte ďalšie dve miliardy ľudí. Pridajú sa tak k aktuálnym siedmim miliardám, ktoré už teraz požadujú zdravšie, kvalitnejšie a chutnejšie ovocie, zeleninu, zdravé oleje a bielkoviny. Dopyt po potravinách bude preto v budúcnosti rásť.
Poľnohospodári a poľnohospodársky priemysel budú musieť zdvojnásobiť produkciu, aby v nasledujúcich 30tich rokoch nasýtili až deväť miliárd ľudí. Budú sa zároveň musieť vysporiadať s rôznymi chorobami plodín, škodcami, zmenšovaním výmery pôdy, nedostatočnou dodávkou čistej vody a klimatickými zmenami.
Niet preto divu, že potravinová bezpečnosť sa stala jednou z najnaliehavejších otázok, akej v súčasnosti čelí náš svet.
Neexistuje žiadna zázračná formulka, ktorá by v nadchádzajúcich rokoch dokázala zabezpečiť dostatok potravín. Bude nevyhnutné dodržiavať holistický prístup, ktorý bude zahŕňať a riešenia inovácie v koordinovanej sieti podnikateľov, vládnych inštitúcií a celej spoločnosti.
Riešením môžu byť aj osivá, ktoré prinášajú sľubné výsledky. Boli vytvorené s cieľom pomôcť farmárom a vidieckym komunitám na celom svete. Sú odolné voči škodcom a chorobám, ktoré často ničia plodiny.
Ošetrovanie osív zahŕňa chemické, alebo biologické postupy, zvyčajne insekticídne, alebo fungicídne, s ktorými sa rastlinné semená upravia pred výsadbou. Takto ošetrené umožňujú poľnohospodárom efektívne riešiť ochranu plodín. Cieľom je znížiť, alebo úplne odstrániť potrebu ďalších ochranných opatrení v štádiu rastu.
Takto upravené osivá zvyčajne zlepšujú rast plodín a zvyšujú ich výnos. Farmárom to umožňuje pestovať rozmanité plodiny s vyššou bezpečnosťou a menším rizikom strát, pretože štandardne je počas pestovania potrebné použiť množstvo ochranných prípravkov, stále viac poľnohospodárov tieto osivá používa.
Napríklad v minulom roku až viac ako 70 percent pšenice a kukurice vysiatej európskymi poľnohospodármi, tvorili ošetrené osivá. Pred 20-timi rokmi to bolo len zhruba desať percent. Rastlinné oleje, slnečnica, jačmeň a iné plodiny sa tak čoraz viac pestujú prostredníctvom inovatívnych osív.
Hrozba poškodenia plodín škodcami nebola nikdy väčšia. Tieto riešenia teda prichádzajú v hodine dvanástej. Odhaduje sa ,že škodcovia a choroby zničia až 40 percent celkovej poľnohospodárskej produkcie. Bohužiaľ tento trend má rastúcu tendenciu, pretože škodcovia a choroby, ktoré zabíjajú plodiny, sa rýchlo rozširujú.
Napriek tomu verejnosť ošetrené osivá niekedy prijíma s istou dávkou skepsy. Niektorí totiž tvrdia, že môžu byť nebezpečné pre voľne žijúce zvieratá a včely.
Práve kvôli týmto predsudkom by spoločnosť Corteva Agriscience, poľnohospodárska divízia DowDupont, chcela tieto nedorozumenia vysvetliť. Jedným z bežných je napríklad presvedčenie, že rôznofarebnosť ošetrených semien, musí výsledkom ich mutácie. Pravdou však je, že odlišné zafarbenie slúži farmárom správne identifikovať, ktoré semená majú kedy zasadiť. Pridávané farbivo je šetrné k životnému prostrediu. Na zafarbení teda nie je nič neprirodzené. Jeho cieľom je len zjednodušiť život farmárov.
Nemôžeme nespomenúť mimoriadne výhody, ktoré prichádzajú s efektívnejšou výrobou potravín. Sú nimi vyššia výnosnosť, vyššie nutričné hodnoty a menšia hrozba škodcov, buriny, chorôb a extrémneho počasia. Bez ohľadu na to, či ide o ochranu vody, zníženie poľnohospodárskych emisií, alebo vzdelávanie, z inovácií budeme profitovať všetci.
Veľké spoločnosti, ako napríklad Corteva Agriscience, si dávajú za cieľ zaangažovať do diskusie tých najlepších a najsilnejších hráčov z poľnohospodárskeho hodnotového reťazca od dodávateľov, cez maloobchodníkov, až po spotrebiteľov, ktorí potraviny nakupujú.
V diskusii spolu s regulátormi a mimovládnymi organizáciami dokážeme formovať budúcnosť technológií v oblasti poľnohospodárstva a spracovania osív v Európe, ako aj inde vo svete. Každý z nás má právo povedať si svoj názor, aby ho bolo počuť a mali by sme zabezpečiť inkluzívne prostredie, ktoré podporuje rôzne myšlienky.
Ak tak urobíme, niet pochýb o tom, že bude ľudstvo pokračovať v revolúcii vývoja potravín.