Aktuality

Inovatívne osivá sú prevenciou proti hladu

Očakáva sa, že do roku 2050 pribudnú na našej planéte ďalšie dve miliardy ľudí. Pridajú sa tak k aktuálnym siedmim miliardám, ktoré už teraz požadujú zdravšie, kvalitnejšie a chutnejšie ovocie,...


Viac...

Odišiel Milan Maloch

Sú ľudia, ktorí sa dostanú do našej pamäte, pretože nielen žili spolu s nami, ale sa nám aj prihovárali a či sme chceli alebo nechceli, ovplyvňovali náš život. Novinár Milan Maloch (83), ktorý...


Viac...

Potravinárstvo na chvoste záujmu

Štátny rozpočet na rok 2018 nevytvára adekvátne finančné predpoklady pre stabilizáciu domáceho potravinárskeho priemyslu. Potravinárska komora Slovenska (PKS) vyjadrila sklamanie nad návrhom...


Viac...

Slovenské potraviny v ofsajde

Slovensko už dávnejšie nie je potravinovo sebestačné. Podiel domácich potravín na pultoch sa aj v tomto roku opäť znížil, a dosahuje už len 37,2 percenta. Vyplýva to z najnovších výsledkov...


Viac...

Roľníci môžu predkladať žiadosti o priame platby

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) spúšťa predkladanie jednotných žiadostí o priame podpory na rok 2017. Žiadatelia ich môžu predkladať od 10. apríla do 15. mája tohto roku.
"Počet jednotných...


Viac...
banner

Minulý týždeň (19.1.2017) zverejnilo Americké ministerstvo pre poľnohospodárstvo (USDA) svoj januárový odhad svetovej ponuky a dopytu po agrokomoditách (WASDE report), v ktorom predstavilo finálne čísla tohtoročnej produkcie jarín v USA.

Burzové ceny plodín zareagovali na report rastom, najmä sója. Jej cenu podporil popri WASDE reporte i ďalší zverejnený report o stave zásob plodín v USA k 1.12.2016, ktorý poukázal na pokračujúci silný dopyt po tejto komodite. Skutočné zásoby sóje v USA k začiatku decembra boli totiž nižšie, ako znel pôvodný predpoklad analytikov, resp. domnienka účastníkov trhov. 

Pšenice bude dosť

Svetovú produkciu pšenice v sezóne 2016/17 ministerstvo znovu zvýšilo, tentoraz o 1,4 milióna ton (v porovnaní s decembrovou predpoveďou) na rekordných 752,7 milióna ton. Zvyšovala sa produkcia v EÚ, Rusku ako aj v Argentíne. Vlaňajšia produkcia pšenice v EÚ tak podľa najnovšieho WASDE reportu dosiahla 144,3 milióna ton, čo je o 0,4 mil. ton viac ako ministerstvo predpokladalo pred mesiacom. Svetové zásoby pšenice majú dosiahnuť rekordných 253,3 mil. ton.

Aj svetová produkcia kukurice v sezóne 2016/17 sa odhaduje na rekordných 1037,9 mil. ton, čo je ale o 1,8 mil. ton menej ako ministerstvo očakávalo pred mesiacom. Ministerstvo pristúpilo ku korekcii údaju o finálnej produkcie USA za minulý rok, ktoré znížilo medzimesačne o 2 milióny ton na 384,8 milińona ton. Ministerstvo medzimesačne zredukovalo medzimesačne finálny výnos kukurice v krajine o 0,7 bušla na aker na 174,6 bušla na aker (10,95 tony na hektár) a súčasne upravilo mierne nadol aj údaj o zberovej ploche plodiny. Koncoročné zásoby komodity v USA sa najnovšie odhadujú na 59,8 milióna ton, čo je o 1,3 milióna ton menej ako pred mesiacom, no ide stále o rekordné číslo. Svetové zásoby kukurice na konci obdobia 2016/2017 majú dosiahnuť 221 milióna ton. Výšku produkcie kukurice v EÚ ministerstvo ponechalo v porovnaní so svojím decembrovým odhadom nezmenené na 60,7 milióna ton, rovnako tak nemenilo produkciu Brazílie (86,5 milióna ton) ako aj Argentíny (36,5 milióna ton).

Sóje je menej

Svetovú produkciu olejnín v ročníku 2016/17 USDA odhaduje na 554,8 milióna ton, teda o 0,1 milióna ton viac ako pred mesiacom. Na jednej strane došlo k miernemu zníženiu odhadu produkcie sóje, to však vykompenzoval nárast odhadu produkcie slnečnice, repky a bavlny. Svetová produkcia sóje sa odhaduje na rekordných 337,9 milióna ton, čo je o 0,2 milióna ton menej ako pred mesiacom. Svetové zásoby sóje na konci 2016/17 majú dosiahnuť 82,3 milióna ton. Vlaňajšia americká produkcia sóje dosiahla 117,2 mil. ton, čo je o 1,5 mil. ton menej ako USDA predpokladalo pred mesiacom. USDA pri korekcii vychádzalo medzimesačne z nižšieho hektárového výnosu ako aj žatevných plôch komodity. Exporty sóje z USA ostali medzimesačne nezmenené na 55,8 mil. ton, koncoročníkové zásoby v USA sa odhadujú na 11,4 milióna, čo je o 1,6 mil. ton menej ako pred mesiacom.

KPN
europska-komisia
agromagazin
Heineken
Hubert
mrvastanko